Wstęp do Pytania zadane w „międzyczasie”

Ludzie często opowiadają mi swoje historie w kolejkach, parkach na spotkaniach. Słucham … myślę… przetwarzam….umieszczam w swoim wewnętrznym schowku. I często sama siebie pytam? O motywy, powody, emocje…Pytania są: błahe, trudne, wyzywające, dramatyczne. Odpowiedzi są . mądre, głupkowate, emocjonalne, rzeczowe. Słusznie czy niesłusznie ważne żeby pytać „cogito ergo sum”.

Pytania zadane w „ międzyczasie”

  1. Czyja czy niczyja?

Wokół mnie kobiety ostatnio dzielą się na te które pragną być w końcu czyjeś i te które zrobiły by wszystko aby stać się niczyje. Po trzydziestce albo za wszelką cenę dążymy do małżeństwa, albo robimy wszystko żeby się z niego wyplątać. Doskwierająca samotność znacznie obniża kryteria. Nieudany związek zaś kryteria zaostrza. Niezależnie jednak od obydwu typów – kobiecości szukamy w macierzyństwie. Znakiem naszych czasów jest z pewnością nowa kategoria kobiet – pragnących potomstwa, ale niewiążących tej potrzeby z małżeństwem a nawet stałym związkiem. Dziś utwierdzeniem się w roli kobiety nie jest bycie mężatką, ale matką. Nasze poczucie wartości tak bardzo nie traci gdy nie mamy męża, ale za to traci gdy nie mamy dziecka. Mąż jednak gdy już jest, najczęściej pełni rolę pana lub niewolnika.

Coraz częściej ostatnio słyszę dwa zdania z ust kobiet. ”Jeśli mąż pozwoli”, „Nie obchodzi mnie co on myśli”. Dominuje model poddańczy lub władczy. Dziś przyjaźń w małżeństwie jest passe. Częściej rozmawiamy i spędzamy czas z przyjaciółmi, znajomymi z pracy, rodzicami kolegów naszych dzieci, dalszą lub bliższą rodziną…Mąż jako instytucja ma określone role do odegrania: bezpieczeństwo finansowe, w miarę regularny sex, podział obowiązków. Coraz rzadziej się sobie zwierzamy, dzielimy troskami, rozmawiamy o tym co nam się śniło w nocy o czym marzymy i czego pragniemy. Coraz łatwiej być więc dobrze zorganizowaną, świetnie zarbiającą, wyzwolona seksualnie – niczyją kobietą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *