Kultura inspiruje…

Kiedy ściska Cię w gardle, łzy same napływają do oczu, a myśli krążą sprawiając fizyczny ból czuję, że obejrzałam dobry film.

W swojej pracy naukowej zajmuję się wojnami, zamachami stanu, konfliktami. Analizuje te zagadnienia w różnych aspektach, jednak najbardziej fascynują mnie przemiany jakie zachodzą w społeczeństwach nimi dotkniętych. Przemoc, nienawiść, podziały rasowe dominowały i dominują wiele kontaktów międzyludzkich. Jak żyć w takich warunkach, czym się kierować , jakim wartościom hołdować i jak zachować człowieczeństwo….

W filmie przenosimy się do Afryki, zanurzamy się w  skomplikowane relacje białej i murzyńskiej części społeczeństwa RPA w momencie upadku polityki apartheidu. Na przykładzie losów ojca – znudzonego, uniwersyteckiego wykładowcy oskarżonego o molestowanie seksualne czarnoskórej studentki – i jego córki, zgwałconej przez kolorowych, poznajemy dwie przeciwstawne postawy wynikające z głębokiego poczucia winy.

Jak przewartościować myślenie, świadomość uwzględniając zmiany obyczajowe?

Dramat sumienia. Warunki może nam obce, ale emocje głęboko poruszające.

„Hańba”  Stevea Jacobsca z Johnem Malkovichem i Elen Ebouaney w rolach głównych na postawie  adaptacji najsłynniejszej powieści laureata nagrody Nobla J. M. Coetzee.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *