Dzieci – czy warto je mieć?

Ostatnio kilka razy odpowiadałam na pytanie Czy warto mieć dzieci? Jako mama dwójki wydaję się być dla moich koleżanek wiarygodnym źródłem informacji. Odpowiadałam, więc że… są plusy i minusy.

Minusy: zmęczenie, czasami graniczące z wyczerpaniem, strach i ogromna odpowiedzialność za ich zdrowie, wychowanie i umiejętności,  niepokój o swoje własne kompetencje jako rodzica i oczywiście 24 godzinna opieka, która wyklucza stawianie swoich potrzeb na pierwszym miejscu.

Plusy: ich bezgranicza, autentyczna i szczera miłość, poczucie sensu istnienia własnego, tworzenia części tego świata, radość, niefrasobliwość i zabawa wniesiona w codzienność, bliskość, czułość i ciepło, którego codziennie od nich doświadczamy.

Po czasie zastanowiłam się jednak nad samym pytaniem? Dlaczego moje koleżanki je zadają? Czy Ja też je zadawałam?

Czy dzieci przestały w dzisiejszych czasach rodzić się z miłości? Kalkulujemy, planujemy, zastanawiamy się czy warto? Na szali stawiamy własne potrzeby, swój egoizm, wolość, niezależność, swobodę. Myślimy co możemy stracić gdy pojawią się dzieci. Zastanawiamy się co zyskamy w zamian, czy ich pojawienie się a świecie zadośćuczyni, wynagrodzi nam poniesione straty?

Czy nasze mamy też tak kalkulowały? Jak bardzo to się zmieniło pozwoliły zrozumieć mi statystyki. Jeszcze 13 lat temu kobieta rodziła swoje pierwsze dziecko w wieku 20 lat, dziś jest to 28 lat. Może tu właśnie chodzi o te 8 lat? Lat wolości, zabawy, realizacji własnych planów, ambicji. Lat kiedy dzień planujemy pod własne potrzeby. Nikt as nie budzi o 6 rano, woła jeść, ciągle czegoś chce, wymaga ciągłej atencji i opieki. Nie czujemy balastu odpowiedzialności psychicznej, fizycznej i finansowej. Czy współczesny wszechogarniający strach przed trudami codziennego życia nie zabija w nas chęci poosiadania dzieci?

Czasami sama marzę o takim dniu, tylko dla siebie. Boję się czy dam radę. Ale czy cofnęła bym czas?

Nie. Idę ucałować swoje dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *